marți, 28 februarie 2012

28.02.2012 - marti - timp frumos, zile mai lungi


La noi o vreme racoroasa azi, dar insorita. Inca nu s-au topit toate zapezile, ba chiar dimineata ne-am trezit ca a mai pudrat un strat alb, subtirel. Cel putin nu s-au mai vazut zapezile innegrite de praf. E seara, nu am reusit sa scriu nimic azi, ca serviciul e serviciu, iar acasa poti sa zici ca ai un al doilea job, pe care nu poti sa-l ignori. In fine, acu, ca am terminat treburile care-s musai si obligatorii, pot sta putin la BLOG. Si am si o datorie de onoare fata de Editura ALL, pentru care trebuie sa fac recenzia unei carti, din campania vALLuntar. Am inceput sa citesc cartea si zilele astea ma voi mobiliza sa si scriu. Citesc, scriu notite, se uita ai mei la mine cu un ochi.
Na, revenind de la vremuri la vreme, pun aici de pe meteo.ro:

Marti, 28 februarie 2012
Arad
-1 °C
Bacău
-8 °C
Braşov
-9 °C
Bucureşti
-8 °C
Cluj-Napoca
-9 °C
Constanţa
-2 °C
Craiova
-7 °C
Galaţi
-8 °C
Iaşi
-7 °C
Oradea
-1 °C
Panciu
-9 °C
Sibiu
-5 °C
Suceava
-11 °C
Târgu Mureş
-8 °C
Timişoara
-1 °C




» Alba Iulia
-4°C
» Alexandria
-4°C
» Baia Mare
-7°C
» Bistriţa
-10°C
» Botoşani
-7°C
» Brăila
-6°C
» Buzău
-8°C
» Deva
-2°C
» Focşani
-7°C
» Giurgiu
-4°C
» Hunedoara
-2°C
» Miercurea-Ciuc
-11°C
» Piatra-Neamţ
-12°C
» Piteşti
-11°C
» Ploieşti
-7°C
» Reşiţa
-4°C
» Satu Mare
-1°C
» Sinaia
-7°C
» Târgovişte
-10°C
» Târgu Jiu
-8°C
» Tulcea
-4°C
» Vaslui
-9°C
» Vatra Dornei
-15°C
» Zalău
-3°C

De bine, de rau, scapam de iarna. La ora asta (22 si ceva) fulguia. Dar tot pleaca iarna. Si a crescut ziua, parca ieri la 7 dimineata era mai intuneric decat azi. Si nici seara la 6 nu mai e chiar noapte.
M-am gandit eu sa scriu aceste pagini zilnice cu vremea si cursul valutar, pentru ca de multe ori am auzit oameni care se contraziceau pe unul dintre aceste doua subiecte, intrebandu-se cum a fost vremea, de exemplu, in nu stiu care zi din anul trecut.
Cursul BNR licitat in data de 28 februarie 2012. Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR
SimbolDenumire28 Feb. 201227 Feb. 201224 Feb. 2012
EUREuro4.3480-0.00454.3525-0.00104.3535-0.0022
USDDolarul SUA3.2360-0.01083.2468-0.00563.2524-0.0190
XAUGramul de aur184.7318+0.5504184.1814-1.7286185.9100-0.9594
AUDDolarul australian3.4799+0.02023.4597-0.02973.4894-0.0087
CADDolarul canadian3.2480+0.01423.2338-0.02723.2610-0.0159
CHFFrancul elvetian3.6087-0.00293.6116-0.00113.6127-0.0006
CZKCoroana ceha0.1741+0.00080.1733-0.00100.1743+0.0006
DKKCoroana daneza0.5847-0.00060.5853-0.00020.5855-0.0002
EGPLira egipteana0.5364-0.00160.5380-0.00080.5388-0.0032
GBPLira sterlina5.1280-0.02295.1509+0.01375.1372-0.0044
100HUF100 Forinti maghiari1.4959+0.00641.4895-0.01901.5085+0.0051
100JPY100 Yeni japonezi4.0220-0.00214.0241-0.01204.0361-0.0469
MDLLeul moldovenesc0.2741+0.00030.2738-0.00260.2764-0.0013
NOKCoroana norvegiana0.5803+0.00040.5799-0.00140.5813-0.0015
PLNZlotul polonez1.0453+0.00491.0404-0.00471.0451+0.0047
SEKCoroana suedeza0.4926-0.00070.4933+0.00020.4931-0.0005
TRYNoua lira turceasca1.8392+0.00901.8302-0.01861.8488-0.0131



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu