vineri, 30 martie 2012

COPACUL - ziua a sasea - roman foileton

Tot mai infloriti copacii, a mai renuntat la indarjire inca unul dintre pomi si a scos, timid floricele:
Intai o imagine de ansamblu: cel mai alb si mai inflorit si-a facut datoria fata de natura si e in plin elan muncitoresc, un adevarat exemplu pentru ceilalti copaci, vecinii lui:
 Asta e cel din stanga, cu zoom, ca sa vedeti ca nu mai rezista, infloreste si el, dragul de el:
 Pomuletul din spate se ridica el spre cer, dar nu stiu daca face flori, vom vedea:
 Asta e cel mai inflorit, cu zoom, parca e zapada:
Probabil ca s-ar dezvolta mai repede daca ar fi mai cald, dar e cam frig.
Ca sa vezi ce frig e azi, vezi aici, in postarea mea: vremea si vremurile 29.03.2012
Na bine. Omul cand nu are de lucru isi cauta.
Noapte buna.

miercuri, 28 martie 2012

Ce masini au babele in ziua de azi!

Azi am circulat si cu trolebuzul. Mereu e o experienta interesanta. Azi, stateam in picioare, langa geam, spre strada, adica pe stanga, unde ne depaseau alte masini. Si langa mine erau doua fetite la vreo 10 ani, povesteau de ale lor. In dreptul nostru, pe sosea a aparut un SMART, minuscul, cu doua doamne in varsta, una la volan, si una pasager. Si fetele si-au atintit privirile asupra masinii: - Ia uite ce babe sunt in masina aia! au exclamat ele. Ce masina au babele! Si dupa ce s-au uitat foarte insistent spre masina si ocupantele ei, au inclinat capetele in diverse feluri, ca sa le vada mai bine pe doamne, au tras concluzia:
Ce masini au babele in ziua de azi! Mi s-a parut foarte tare expresia lor, felul in care au spus-o, filozofic! Apoi, din spirit de joaca s-au pus sa scoata limba spre cele doua doamne, care le zambeau fetelor, uitasem sa zic. Apoi cele doua copile si-au gasit joaca din a analiza masinile care treceau pe langa noi, sau circulau in dreptul nostru (ca era coloana pe sosea): - La asta nu soate limba! Ia uite ce mai fumeaza aia! Si cum e imbracata! Si bunica-mea se imbraca mai bine! (cea vizata era o tanara).
Eu am fost foarte amuzata de discutia lor, chiar daca, poate, nu era prea frumos ce faceau, dar nu era sa le educ eu!
Pun jos niste poze cu un SMART, cu precizarea ca al doamnelor nu era descoperit.

COPACUL - ziua a cincea

Incet, dar sigur, copacii infloresc. Cel putin unul dintre ei. Acuma, ca-i urmaresc, am senzatia ca tot procesul se desfasoara mai incet decat atunci cand nu eram atenta si aveam impresia ca au inflorit brusc.
Ia uite cum au ajuns in aceasta a cincea zi, 28 martie 2012:


De aproape, cel inflorit:

De aproape, cel mai inverzit, din spatele celui cu flori:

Si acesta e cel mai putin infrunzit, dar nu se lasa nici el, saracul:

marți, 27 martie 2012

COPACUL - ziua a patra

Este a patra zi de monitorizare a infloririi copacilor. Se comporta bine, doi au frunzulite verzi, unul floricele micute inca, albe.
Cam asa arata copacii in 27.03.2012, fericiti ca au scapat de iarna si frig.


Se vede diferenta de acum patru zile. Inca fata de ieri e mai putin vizibil.
Ieri era ca in linkul urmator: COPACUL luni
Alaltaieri ca aici: COPACUL duminica
Si aici COPACUL in prima zi

Copacul - ziua a treia

Ziua a treia de urmarire a celor 3 copaci, un fel de spionaj floral.
Si au inflorit! In 26.03.2012, la ora 17, cand i-am fotografiat, deja au mugurei albi:





Uite aici cum erau in prima zi, adica acum 2 zile, in 24.03.2012!
Uite aici cum erau a doua zi, adica ieri, in 25.03.2012! 
Ma si gandesc ca dimineata vor fi aproape infloriti, ca au o viteza!

Copacul - ziua a doua

Urmatoarea zi: 25.03.2012 - copacii incep sa fie oarecum mai vii, nu mai par uscati. Oricat pare de monoton, veti vedea in ce "hal" de inflorire ajung acesti copaci, ca nici nu-i mai recunosti.
Deci, pozele din ziua a doua, duminica 25.03.2012:
- primele doua, la ora 9,30 dimineata:

- ultimele doua, la ora 13,30 - deja se vedea o diferenta!



E mai rece decat normal sau mi se pare? 27.03.2012 Timisoara

S-a schimbat ora in week-end, ne trezim cu o ora mai devreme, deci toata lumea e somnoroasa la prima ora.
Am prins si o tamponare urata de dimineata, cineva a intrat pe rosu la semafor, masinile erau destul de avariate, prezenti politia si ambulanta. Nu am apucat sa fac poze, ca am trecut prea repede pe acolo, dar a fost neplacut.
Azi, de dimineata, era rece. Ca nu ne mai place deloc o temperatura asa "redusa". Adica la ora 6.30 azi erau 0 grade celsius! Parca era iarna! Dupa ce aseara batea un vant turbat.

Si s-a facut iar noapte dimineata, odata cu schimbarea orei.


Marti, 27 martie 2012
Arad
12 °C
Bacău
6 °C
Braşov
4 °C
Bucureşti
11 °C
Cluj-Napoca
9 °C
Constanţa
9 °C
Craiova
11 °C
Galaţi
7 °C
Iaşi
7 °C
Oradea
12 °C
Panciu
6 °C
Sibiu
8 °C
Suceava
6 °C
Târgu Mureş
8 °C
Timişoara
11 °C
 

» Alba Iulia
8°C
» Alexandria
12°C
» Baia Mare
7°C
» Bistriţa
5°C
» Botoşani
7°C
» Brăila
7°C
» Buzău
8°C
» Deva
8°C
» Focşani
7°C
» Giurgiu
11°C
» Hunedoara
9°C
» Miercurea-Ciuc
2°C
» Piatra-Neamţ
4°C
» Piteşti
10°C
» Ploieşti
8°C
» Reşiţa
7°C
» Satu Mare
11°C
» Târgovişte
8°C
» Târgu Jiu
9°C
» Tulcea
7°C
» Vaslui
6°C
» Vatra Dornei
1°C
» Zalău
9°C

Cursul valutar BNR licitat in 27 martie 2012

1 EURO = 4.3688 RON
-0.0003 RON
1 USD = 3.2694 RON
-0.0354 RON
1 EURO = 1.3363 USD
+0.0142 USD

Cursul BNR licitat in data de 27 martie 2012. Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

SimbolDenumire27 Mar. 2012 26 Mar. 2012 23 Mar. 2012
EUREuro4.3688-0.00034.3691-0.00214.3712-0.0006
USDDolarul SUA3.2694-0.03543.3048+0.00683.2980-0.0230
XAUGramul de aur177.8987+1.6070176.2917+1.1769175.1148+0.3803
AUDDolarul australian3.4437-0.01183.4555+0.02563.4299-0.0146
CADDolarul canadian3.2990-0.01233.3113+0.01593.2954-0.0410
CHFFrancul elvetian3.6218-0.00403.6258-0.00073.6265+0.0003
CZKCoroana ceha0.1777+0.00040.1773+0.00080.1765+0.0001
DKKCoroana daneza0.587600.5876-0.00030.58790
EGPLira egipteana0.5417-0.00570.5474+0.00100.5464-0.0038
GBPLira sterlina5.2240-0.00635.2303-0.00125.2315-0.0158
100HUF100 Forinti maghiari1.5026+0.01121.4914+0.00731.4841-0.0053
100JPY100 Yeni japonezi3.9526-0.04053.9931+0.00223.9909-0.0128
MDLLeul moldovenesc0.279500.2795-0.00010.2796+0.0013
NOKCoroana norvegiana0.5756+0.00150.5741+0.00170.5724-0.0007
PLNZlotul polonez1.0576+0.00231.0553+0.00711.0482-0.0008
SEKCoroana suedeza0.4910+0.00160.4894-0.00030.4897-0.0010
TRYNoua lira turceasca1.8318-0.00741.8392+0.00801.8312-0.0027